Ako sme boli na Erasme

Prostredníctvom pani učiteľky Vajsovej, sme sa dostali k zaujímavej ponuke: vycestovať do zahraničia. Precvičiť si nielen našu schopnosť konverzovať v anglickom jazyku, ale aj potrénovať komunikačné schopnosti, prispôsobivosť, vynachádzavosť a kreativitu, bola lákavá. Všetky tieto benefity ponúkal projekt Erasmus+ s témou Fantastic Future. Miesto deja: mestečko Seč, ktoré leží neďaleko Pardubíc v ČR. Uprostred chránenej krajinnej oblasti Železných hôr sa nachádza malebné miesto pri jazere obklopenom lesmi. Náš kemp. Strávili sme tu dokopy 10 dní (od 7. – 16. apríla 2023). Naši „erazmácki“ reprezentanti: Marcela Pintérová, Matej Sádovský, Maximilián Homola, Martin Žabka, Peter Kollár, Eliška Poláčková, Katarína Flajžíková, Anastasiia Voitiuk a Samuel Kubovich. Okrem nás, Slovákov, sa do Erasmu zapojili aj Česi, Maďari a Rumuni, s ktorými sme nadviazali priateľské vzťahy. Strávili sme spolu more času, pričom sme sa učili vzájomnej interakcii.

V piatok 7.4.2023 sme oficiálne začali našu púť za zážitkami Erasmu. Ako inak, cestovaním. Do kempu sme dorazili o 20:30. Rozdelili nás do štyroch chát, osobitne chlapcov a dievčatá.

Čakal nás nabitý program: po raňajkách o ôsmej ráno nasledovali štyri stretnutia, ktoré boli oddelené prestávkami: na coffe break, launch, break and dinner. Každé zo štyroch stretnutí trvalo 90 minút. Večer sme končili o 18:00. Potom nasledovala večera, group leader meeting, evening program a interculture night, na ktorom všetci zúčastnení reprezentovali krajinu, z ktorej pochádzajú.

Prvé dni sme sa pomocou zábavných aktivít, ktoré boli zamerané na prelomenie ľadov a social inclusion, zoznamovali s účastníkmi Erasmu.  Postupne sme si začali zvykať na denný plán a nové prostredie. Vyskúšali sme si rôzne aktivity, ako napríklad kreslenie, tvorenie infografík, prácu s videom, hranie rolí atď.

Aktivity v ďalších dňoch boli zamerané na riešenie problémov zameraných na stereotypy a život na vidieku v porovnaní s mestom. Po každej aktivite nasledovala diskusia, počas ktorej sme v skupinách rozoberali rôzne problémy a  hľadali aj ich riešenia. Páčilo sa nám, že sme mohli vyjadriť svoj vlastný názor, porovnávať oblasti, v ktorých žijeme my, s tými ostatnými. Názory a myšlienky našich rovesníkov boli zaujímavé a podnetné. Často vznikali  obohacujúce a nesmierne vtipné rozhovory. Najviac sa nám páčili aktivity v prírode. Bohužiaľ, počasie nám veľmi neprialo, ale aj napriek tomu sme vonku  strávili pomerne veľa času.

V pondelok bol hádam jediný krásny slnečný deň, kedy sme šli na turistiku mimo kempu. Turistická trasa merala približne 6 km. Mali sme možnosť prezrieť si krásne okolie – Sečskú priehradu, zrúcaninu hradu a pod. Počas turistiky si pre nás inštruktori vymysleli rôzne aktivity, ktoré sme absolvovali počas prestávok. Výlet nám dal zabrať, no napriek tomu  bol úžasný.

Slovenský interculture night sme plánovali dlho. Náš večerný program spočíval v krátkej prezentácii Slovenska, na základe ktorej sme vedomosti publika overili pomocou Kahoot kvízu. Potom nastal zlatý klinec večera… Spolu s publikom sme si zaspievali pesničku A ja taka dzivočka. Zahraničnej mládeži sa najviac páčilo slovné spojenie Cingi- lingi, bom! Pre publikum sme si pripravili  typické slovenské sladké a slané pochúťky, ako sú parenice, korbáčiky, chrumky, horalky… Dokonca sme aj varili! Bryndzové halušky a makové opekance. Všetci sa dobre zabávali a veľmi si pochutili na slovenských dobrotách.  Myslíme si, že náš večer bol úžasný!

Prišla nedeľa, posledný deň pobytu, a to znamenalo návrat domov. Ovládli nás zmiešané pocity. Na jednej strane sme chceli zostať, lebo sa nám v Seči páčilo a nechceli sme opustiť nových priateľov. Niektorým z nás sa pobyt podpísal aj na zdraví. To bola druhá strana mince. Nastal čas návratu do reality. V nedeľu ráno sme z kempu v Seči odchádzali s pocitom veľkej spokojnosti.

Na tomto projekte sa nám najviac páčila otvorenosť účastníkov, možnosť spoznať nové prostredie a nových ľudí. Nadchol nás priebeh spoločných stretnutí, zaujímavé aktivity a rozhovory.

V budúcnosti, ak by sa vyskytla podobná príležitosť, by väčšina z nás privítala účasť na takomto projekte. Ak je vaša angličtina na dobrej úrovni, neváhajte! Nám to dalo veľa!

Tento projekt bol realizovaný prostredníctvom organizácie Four Links a E29. Financie poskytla Európska únia.

Odkazy IG: @e29.eu       @fourlinks

Odkazy na FB: E29         Four Links

footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Škola umeleckého priemyslu

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák – 0908 343855
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: sup@mikovini.sk

Copyright 2020 © Škola umeleckého priemyslu