Tajomstvá reštaurovania

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v spolupráci so Spojenou školou Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici,sekcie Školy umeleckého priemyslu otvorilo nový rok vernisážou výstavy: Tajomstvá reštaurovania.

Dojmy z vernisáže umocnilo skvelé hudobné prevedenie skladieb pre flautu a klavír učiteliek zo ZUŠ v Rimavskej Sobote. Úvodné slovo patrilo pani riaditeľke múzea PhDr. Éve Kerényi, Phd. a riaditeľovi SŠ S. Mikovíniho v Banskej Štiavnici Ing. M. Jauschovi. Výstava mapuje dlhodobú spoluprácu múzea s našou školou v oblasti záchrany vzácnych kníh, ktoré múzeum vlastní. Podrobný výklad o vystavených predmetoch podala pani Mgr. Iveta Krnáčová, knihovníčka múzea. Vitríny prezentujú tie najvýznamnejšie nami reštaurované knihy a dokumenty vo vlastníctve Gemersko-malohontského múzea.

Prezentované sú aj originálne historické knižné väzby, napríklad celopergamenová väzba podľa Bradela, polokožená väzba na nemecký spôsob. Návštevníkov zaujmú dokumenty reštaurované pedagógmi a žiakmi študijného odboru konzervovanie a reštaurovanie so zameraním na papier, staré tlače a knižné väzby.

Múzeum vystavilo aj poškodené knihy, čakajúce na reštaurovanie, aj odborne ošetrené knižničné jednotky, ktoré prešli reštaurovaním v reštaurátorských ateliéroch našej Spojenej školy Samuela Mikovíniho pod vedením trojice skúsených odborných vyučujúcich, akými sú: Mgr. R. Blaho, Ing. Ľ. Šlauka a Mgr.art. et BcA. M. Kocka.

Ku skvostom výstavy nepochybne patria kópie listín vytvorené žiakmi 3. a najmä 4. ročníka: Faximilie Strahovskej Biblie z 15.. storočia, Kópia rukopisu s ilumináciou: Kúpanie svätého Václava zo 16. storočia, Kópia fólia z Norimberskej ilustrovanej kroniky, Kópia miniatúry s časťou textu z francúzskej Biblie, ktorej originál je uložený v Múzeu J. P. Gettyho v Los Angeles a mnohé ďalšie pozoruhodné kópie originálov.

Výstava poskytne krátky exkurz do práce študijného odboru konzervovanie a reštaurovanie so zameraním na papier, staré tlače a knižné väzby. Objavíme tu ozdobné typy dekoratívneho písma, písací a viazací pergamen, zošľachťovaný mramorovaný papier. Mnohí návštevníci po prvýkrát uvidia reštaurátorské pomôcky: knihársky stávok zvaný „šibenica“ na šitie knižných blokov, tenčiace nože, knihársku kosť- využíva sa pri hladení papiera, kostný glej, šelak, včelí vosk na impregnáciu nití, mušle na miešanie pigmentov, husacie brká na písanie.
Výstava Tajomstvá reštaurovania v Gemersko-malohontskom múzeu potrvá do 11. mája 2025.

footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Škola umeleckého priemyslu

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák – 0908 343855
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: sup@mikovini.sk

Copyright 2020 © Škola umeleckého priemyslu