Exkurzia do divadelných dielní

V Štátnej opere v Banskej Bystrici práve chystajú premiéru opery Giacoma Pucciniho Tosca, pri tej príležitosti nám dovolili nazrieť do divadelného zákulisia. Vybrali sme sa : celé osadenstvo odboru Odevný dizajn do umelecko – dekoračných dielní poobzerať ,ako vzniká tak rozsiahla kostýmová výprava.

Zasvätili nás do tajov tvorby divadelných kostýmov: od práce kostýmového výtvarníka , ktoré začína štúdiom dobových kostýmov, cez návrhy kostýmov, technické nákresy, strihy a popisy ku jednotlivým postavám, až pokiaľ ich zručné ruky divadelných remeselníkov nedotvoria do finálnej podoby. Naše dievčatá využili ponuku vyskúšať si základný dámsky kostým pre zbor. Kostýmy pre sólistov už prešli prvou skúškou, takže bolo čo obdivovať.

Dielne nás milo prekvapili širokým záberom ,veď zvládajú paralelne s Toscou šiť kostýmovú výpravu ku operete Zem úsmevov od Franza Lehára. Študentky mali možnosť vidieť dve profesionálne portfóliá pre výrobu kostýmov ku konkrétnej inscenácii, porovnať dva rôzne rukopisy kostýmových výtvarníkov: siluety odevov založené na čistom historizme i na štylizácii odevu vychádzajúcej z kladeného/aranžovaného odevu.

Okrem toho sme si prezreli aj fundus (sklad kostýmov, zázračnú to miestnosť),ktorý ukrýval poklady! Nedalo nevyskúšať si ich . Mobily a foťáky v pohotovosti a baby vo svojom živle….

Tešíme sa na premiéru… Radi by sme sa zúčastnili jednej z hlavných generálok, kde kostýmy a všetky ostatné zložky budú fungovať naplno.

Banská Bystrica bola pre nás zdrojom informácií , načerpaním nových inšpirácií. Navštívili sme aj Stredoslovenskú galériu a jej aktuálnu výstavu : Symfónia pre päť zmyslov, kde dievčatá naplno využili ponúkanú interakciu a všetkými spomínanými zmyslami spoznávali vystavené artefakty.

Napíšte nám komentár



footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Škola umeleckého priemyslu

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák – 0908 343855
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: sup@mikovini.sk

Copyright 2020 © Škola umeleckého priemyslu