Workshop – Baroková knižná väzba

V dňoch 13. až 16. novembra 2017 sa vybraní študenti odboru konzervovanie a reštaurovanie knižnej väzby a papiera preniesli do obdobia baroka, aby pod odborným vedením MgA. Ivana Kopáčika a Bc. Martiny Zychovej z Fakulty restaurování v Litomyšli vyrobili repliky barokovej knižnej väzby.
Prvý deň začal prednáškou zameranou na prezentáciu Fakulty restaurování v Litomyšli, ktorá zaujala tretiakov a štvrtákov z odborov reštaurovania, ktorí sa už rozhodujú, kam nasmerujú svoje kroky pri budovaní kariéry vo fachu reštaurátorskom. Bonusom bola možnosť konzultácií výtvarných prác a nasmerovanie študentov na úlohy prijímacích pohovorov, ktoré by ich čakali v prípade ich záujmu. Prednášku prezentovali MgA. Ivan Kopáčik a Bc. Martina Zychová. Po jej skončení zodpovedali na všetky zvedavé otázky. Nasledovala teoretická príprava na tému: Baroková knižná väzba pre vybrané študentky a prípravné práce na viazanie replík.
Na druhý deň vybrané študentky 2. a 3. ročníka začali praktické práce šitím knižného bloku a výrobou knižných dosák. Pre nich dovtedy v nepoznanom tempe.
Tretí deň začal nasadením knižných dosiek na blok a následne aplikácia usňového pokryvu a výroba mosadzného kovania. Štvrtý deň už študentky dokončovali svoje vydarené diela replík barokovej knižnej väzby.
Rýchle tempo, úžasné nasadenie dievčat, množstvo cenných rád od odborníkov ešte viac umocnili pozitívny ohlas workshopu. Workshopy a prednášky predstavujú jednu z mnohých aktivít a foriem spolupráce medzi našou školou a Fakultou restaurování v Litomyšli, kde by mali tretiačky P. Longauerová a K. Šimunová v lete absolvovať odbornú stáž. Tá by ich mala lepšie pripraviť na prijímacie pohovory alebo priamo do praxe.

Beata Chrienová, Radovan Blaho

Napíšte nám komentár



footer logo-01
BBSK_logo-vertikal-biele-web

Kontakty

Škola umeleckého priemyslu

Informácie o študijných odboroch:
Ing. Peter Coplák – 0908 343855
vychovny.poradca@mikovini.sk

Spojovateľka: 045/6911431
Email: sup@mikovini.sk

Copyright 2020 © Škola umeleckého priemyslu